menu

Płyciny i sztukaterie

Elewacja Starej Drukarni przy ulicy Świętego Ducha 1 w Szczecinie zachwyca swoją historyczną architekturą oraz bogatym zdobnictwem w postaci płycin i sztukaterii. Mimo, że elewacja jest obecnie odsłonięta tylko częściowo, można wciąż podziwiać artystyczne elementy, do czego Was zachęcamy.


Płyciny, to płaskorzeźby umieszczone na elewacji. Wykorzystano przy ich odtwarzaniu  materiały odlewnicze oraz zaprawy mineralne - przeznaczone specjalnie do odlewów sztukatorskich. To ważne, bo zaprawy mineralne są dedykowane właśnie zastosowaniom zewnętrznym, a więc doskonale spełniają swoją rolę jeśli chodzi o budynek Starej Drukarni.
Każda z nich jest precyzyjnie wyrzeźbiona i stanowi prawdziwe dzieło sztuki. Elementy te są wykonywane warsztatowo, następnie schną, są scalane - na tym etapie można uzupełnić też ewentualne ubytki. Na koniec są zagruntowane i pomalowane.


Płyciny zdobiące elewację Starej Drukarni, będą przedstawiać elementy roślinne, geometryczne i postacie - przenikające się nawzajem.


Sztukaterie na elewacji Starej Drukarni są nie tylko wyjątkowe pod względem techniki wykonania, ale również pięknie komponują się z resztą dekoracji elewacyjnych, tworząc harmonijną całość.


Wszystkie elementy zdobiące budynek są prawdziwym, zabytkowym skarbem, który przypomina o bogatej historii tego miejsca. Dla miłośników architektury i sztuki są one niewątpliwym powodem do zachwytu i inspiracji.