menu

Wnioski z przeprowadzonych badań elewacji

W poprzednich częściach prezentowaliśmy Państwu próbki badań konserwatorskich, np. opis odkrywek czy badania próbek warstw malarskich.

Zachowując logiczny porządek tym razem przedstawiamy wnioski z przeprowadzonych badań elewacji

Zasolenie obiektu wysokie. Najbardziej zasolony tynk elewacji frontowej z obydwu stron. Przekracza normy zarówno w partii chlorków jaki i siarczanów. Cegła ma zasolenie średnie do wysokiego. Tynk wewnętrzny zasolony powyżej norm. W większości kwalifikuje się do skucia. Badania stratygraficzne pokazują zróżnicowaną kolorystykę, odmienną w elewacji głównej, odmienną w elewacji dziedzińca i odmienną w partii wnętrz. Kolory dopasowane do poszczególnych partii budynku, wytonowane. Drzwi wewnętrzne dopasowane do powierzchni sąsiadujących. Na głównej klatce schodowej drzwi szare, obramienie drzwi na piętrze także szare. Polichromia na klatce schodowej intensywnie błękitna, kolorystyka klatki schodowej w odcieniach szarości i delikatnej zieleni. Polichromia pomieszczenia pierwszego piętra intensywnie zielona, kolorystyka ścian i słupów w odcieniach wytonowanej zieleni. Przy bocznej klatce schodowej drzwi brązowe, dopasowane kolorystycznie do bocznej klatki schodowej. Balustrada klatki schodowej i cokolik klatki czarny, detal czarny lub ciemnogranatowy. Ściany w odcieniach szarości i oliwkowej zieleni. Stolarka okienna elewacji głównej jasno-brązowa, dopasowana do beżowego tynku i beżowej cegły elewacji. Witryna parteru i drzwi główne do budynku w kolorze ciemnego brązu wchodzącego w czerń. Na dziedzińcu stolarka okienna ciemnobrązowa, dopasowana do cegły glazurowanej dziedzińca. Drzwi balkonowe intensywnie zielone. Kraty okien parteru, balustrad parteru oraz drzwi zewnętrzne dziedzińca czarne. Sztukaterie przejazdu w odcieniach szarości a sali głównej parteru w odcieniach brązu. Tynk wewnętrzny ma spoiwo wapienne z niewielkim dodatkiem cementu. Wielkość ziaren dominujących ma 0,5-0,6mm, wszystkie nie przekraczają 0,8-1,0mm. Spoiwo do kruszywa ma się jak 1:1 z przewagą kruszywa. Tynk zewnętrzny wymaga przebadania po postawieniu rusztowań, gdyż partie z oryginalnym tynkiem zachowane na wyższych piętrach są obecnie niedostępne.

Przy tworzeniu programu prac konserwatorskich wykonane badania są badaniami sondażowymi pokazującymi ogólnie zarys wystroju. Podczas trwania prac należy prowadzić dalsze badania rozszerzające badania sondażowe w taki sposób, aby najbardziej wiarygodnie odtworzyć najważniejsze elementy wystroju budynku.